Finansowanie faktur – czyli faktoring od jednej faktury

Wielu przedsiębiorców nie korzysta z faktoringu, ponieważ uważa, że wiąże się z nim wiele trudności i ograniczeń. Jednym z mitów, który ma wiele osób jest to, że trzeba finansować wiele faktur do wielu płatników. W realnym świecie często wystarczy jedna faktura, aby skorzystać z tej elastycznej i nowoczesnej metody finansowania.

Co należy rozumieć przez finansowanie faktur?

Istnieje możliwość uzyskania finansowania dla swoich faktur poprzez faktoring. Gotówkę z tego źródła możesz przeznaczyć na zakup niektórych składników majątku firmy, a także na inne rodzaje pożyczek, kredytów czy leasing. Istnieje wiele możliwości korzystania z faktoringu. Możesz finansować zarówno faktury sprzedażowe, jak i zakupowe.

Gdy zachodzi konieczność sfinansowania jednej faktury, występuje wielu płatników.

Jednym z najczęstszych i fałszywych przekonań, jakie klienci mają na temat faktoringu, jest to, że aby uzyskać największe korzyści z faktoringu, konieczna jest cesja generalna. Gdy więc to zrobią, muszą zwrócić osobie finansującej wszystkie wystawione przez siebie faktury, co nie zawsze jest odpowiednie dla firmy. W realnym świecie, jeśli klient ma sporadyczne prośby o gotówkę i jeśli chce sam decydować o tym, które faktury i kiedy przekaże do finansowania, to również może skorzystać z faktoringu. W takich sytuacjach do każdej faktury podpisuje się inne zlecenie, dając klientowi swobodę decyzji. Warto również zauważyć, że korzystając z faktoringu nie trzeba przedstawiać pojedynczych faktur różnym płatnikom, aby otrzymać ich finansowanie.

Ile kosztuje finansowanie fakturowe?

Przedsiębiorcy, którzy chcą szybko zamienić fakturę na gotówkę zazwyczaj w pierwszej kolejności rozważają sprzedaż wierzytelności. Przed decyzją warto skalkulować koszty takiej transakcji w porównaniu do kosztów faktoringu. W większości przypadków skorzystanie z faktoringu jest tańsze zarówno ze względu na niższe koszty prowizyjne, jak i od strony podatkowej. Od sprzedaży wierzytelności należy zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych. Przy faktoringu jedynym obciążeniem podatkowym, jest podlegający zwrotowi VAT doliczony do naszego wynagrodzenia prowizyjnego.

Termin faktoring ma wiele nazw.

Faktury osoby fizycznej są w stanie zostać sfinansowane również przez faktoring odwrotny oraz faktoring cichy. Jeśli zdecydujesz się na faktoring, powinieneś być przygotowany na to, że załatwianie formalności będzie trwało dłużej niż w przypadku faktoringu otwartego. Jest to bowiem niezbędne do ustanowienia zabezpieczenia materialnego.

Dodaj komentarz