Transakcje faktoringowe przynoszą korzyści wszystkim stronom. Ważne jest, aby zrozumieć, że tak jak w przypadku każdej usługi, oprócz korzyści, istnieją również pewne zagrożenia. W tym artykule opisujemy, na jakie czynniki płatnik faktoringu powinien zwrócić uwagę, rozważając transakcje faktoringowe.
Płatnik faktoringowy – definicja
Przy faktoringu strona, która kupiła towary lub usługi jest stroną, która wypłaca pieniądze. Klient korzysta z dłuższych terminów płatności (kredyt kupiecki). Gdy płatnik faktoringu dokonuje zapłaty na rzecz firmy faktoringowej, musi wpłacić saldo w terminie określonym na fakturze na rachunek bankowy firmy faktoringowej.
W transakcji faktoringowej stroną ponoszącą najmniejsze ryzyko jest strona, która odpowiada za transakcję. Twoim głównym i podstawowym zadaniem jest spłata zadłużenia w całości i w terminie. Kiedy płatnik podpisuje umowę cesji wierzytelności, powinien uzyskać najwyższy poziom współpracy od wszystkich zaangażowanych stron.
Prawo do odliczeń
W wielu przypadkach przed przystąpieniem do transakcji płatnik faktoringu musi udzielić pisemnego uznania roszczenia. Zrzeczenie się faktora następuje również w przypadku potrącenia wierzytelności z wierzytelnościami wobec zbywcy lub nabywcy tych wierzytelności. Tu pojawia się pierwsze ryzyko dla płatnika, bo taka deklaracja pogarsza jego pozycję, ograniczając sposób rozliczania transakcji. Zatem płatnik musi zapewnić sobie możliwość odliczenia i dokonania kompensaty. Np. wstawić do zgody na cesję ten zapis, który mówi, że płatnik zastrzega sobie prawo do dokonywania potrąceń, ale suma potrąceń nie może przekroczyć x zł. Wprowadzając taki zapis, podatnik i podatniczka są chronieni.
Bezpieczna metoda płatności
Kolejnym ryzykiem jest nieopłacenie faktury przez płatnika w terminie. W takiej sytuacji faktor może obciążyć go notą odsetkową oraz notą księgową w zamian za zwrot kosztów windykacji. Lepszym podejściem do ograniczenia tego ryzyka jest zapewnienie realistycznego i bezpiecznego terminu płatności oraz uniknięcie ryzyka odsetek i rekompensaty za koszty windykacji.