Co to jest faktoring niepełny?
Poprzez faktoring z regresem firma faktoringowa nie bierze na siebie ryzyka, że płatnik faktoringu stanie się niewypłacalny. Jeżeli płatnik nie płaci faktorantowi, ma prawo żądać od faktoranta zwrotu całej wypłaconej mu kwoty, powiększonej o wypłacone mu odsetki faktoringowe. Faktoryzacja z regresem może odbywać się na dwa sposoby: jawny (overt) i ukryty (silent).
Komu potrzebny jest faktoring z regresem? Kogo mam winić?
Faktoring to usługa, która pomaga przedsiębiorcom korzystać z kredytu kupieckiego, czyli oferować klientom możliwość późniejszej zapłaty faktur. Odblokowując pieniądze, które są zamrożone w fakturach, są w stanie zapewnić firmie szybką gotówkę. Faktoring z regresem może być szczególnie korzystny dla firm, które mają powtarzające się transakcje ze stałymi klientami. Jest to bardzo atrakcyjna opcja dla firm, które wykorzystały już swój limit kredytowy i które w ocenie banków nie mają zdolności kredytowej. Nie mogą więc uzyskać pożyczki czy kredytu. Dzięki faktoringowi uzyskują finansowanie na bieżący rok działalności. Przy korzystaniu z faktoringu niepełnego kolejną zaletą jest pomoc kontrahentom w dokonywaniu terminowych płatności.
Jakie zastosowanie ma faktoring niepełny?
Firma korzystająca z faktoringu może zaoferować swoim Klientom kredyt kupiecki, jednocześnie utrzymując płynność finansową i terminowo regulując własne zobowiązania. Dzięki temu zwiększa swoją konkurencyjność oraz buduje pozytywny wizerunek.
Kiedy faktoring z regresem naprawdę się opłaca?
Faktoring, obok kredytu bankowego i leasingu, stał się jednym z podstawowych źródeł zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw. Faktoring z regresem, czyli faktoring bez regresu, jest najlepszy dla firm, które mają stałych i zaufanych klientów. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku faktoringu, płatnicy faktoringowi również ponoszą ryzyko niewypłacalności. Warto podjąć ryzyko, ale cena usługi jest znacznie niższa niż cena faktoringu pełnego. W zakresie ustalania sytuacji finansowej i przyznawania limitów odbiorcom, firma faktoringowa może liczyć na mniej formalności niż przy faktoringu pełnym. W rezultacie proces zatwierdzania dostawców finansowania będzie krótszy. Także wymogi co do zabezpieczeń transakcji są zminimalizowane.
Najprostszy sposób na minimalizację ryzyka: jak zacząć korzystać z faktoringu z regresem?
Podobnie jak w przypadku faktoringu z regresem, ryzyko transakcji rozkłada się zarówno na firmę faktoringową, jak i na faktora. Podstawowym ryzykiem dla klienta firmy faktoringowej jest ryzyko braku zapłaty ze strony płatnika faktoringu. Ryzyko to może powstać z wielu powodów, np. niewypłacalności płatnika lub uznania należności. Gdy tak się stanie, w okresie karencji, który jest zapisany w umowie faktoringowej, faktor jest zobowiązany do zwrotu faktorowi kwoty zaliczki, która została wypłacona na wykup należności. Warto wspomnieć, że faktor pomaga również faktorantowi w ściąganiu niespłaconych należności. Nazywa się to miękką windykacją: telefony wzywające do zapłaty, telefony ponaglające kontrahentów do spłaty pożyczki. Po włączeniu płatników do umowy faktoringowej, firma faktoringowa dokonuje przeglądu tych płatników pod kątem wiarygodności płatniczej. Aby zminimalizować to ryzyko, przedsiębiorca korzystający z faktoringu z regresem powinien najpierw upewnić się, że jego kontrahent jest zdyscyplinowany w płaceniu mu należności. Kolejnym ważnym aspektem transakcji jest zadbanie o część formalną. Oznacza to, że wszystkie Twoje ważne transakcje muszą być bezpieczne, jak umowy, zamówienia, zlecenia zakupu, gemy, protokoły itp. Muszą być podpisane przez osobę upoważnioną do reprezentowania płatnika. Przy faktoringu z umorzeniem faktor powinien dawać tylko te należności, które są bezsporne.
Jakie elementy decydują o kosztach faktoringu z regresem?
Pożyczkodawca musi przygotować ofertę wstępną, która zawiera liczbę kontrahentów, kwotę limitu kredytowego, liczbę faktur i terminy ich płatności. Dodatkowo, wpływ na to mają również koszty faktoringu.
- wiarygodności płatnika faktoringowego i faktoranta
- jakość zabezpieczeń transakcji
- wysokość wypłacanej zaliczki.
Firmy faktoringowe mają różne sposoby obliczania kosztów faktoringu, a ich struktura różni się w zależności od wybranych czynników. W przypadku faktoringu podstawowe prowizje od wykorzystanego kapitału to nie jedyne koszty, z jakimi może spotkać się firma faktoringowa. Pobierają także odsetki od płatności, które są opóźnione, opłatę przygotowawczą, wynikającą z konieczności dokonania analizy dłużników, oraz opłatę za obsługę prawną.
Banki czasami pobierają opłatę za niewykorzystane limity, ponieważ firmy faktoringowe nie wykorzystują limitu, który jest określony w umowie lub nie zgłaszają regularnie nowych faktur do finansowania. Czasami lista dodatkowych opłat, które należy uiścić jest bardzo długa. Opłata może obejmować opłaty związane z przelewem, korzystaniem z usług online, podróżami doradców, generowaniem lub gromadzeniem raportów. Przy obliczaniu całkowitego kosztu faktoringu ważne jest, aby uwzględnić wszystkie te koszty.