Faktoring jawny – zalety

Faktoring lub finansowanie faktur przybiera wiele form. Jedna z najczęściej stosowanych metod nosi nazwę faktoryzacji jawnej. W odróżnieniu od faktoringu cichego, w faktoringu otwartym płatnik faktoringu jest informowany, że należność została objęta finansowaniem. 

Co należy rozumieć przez faktoring otwarty?  

Istnieje możliwość skorzystania przez przedsiębiorców z faktoringu otwartego w celu pozyskania środków na faktury sprzedażowe wcześniej niż termin ich płatności. Czyli firma faktoringowa przejmuje wszystkie należności wynikające z finansowanych faktur, wraz ze wszystkimi prawami z nimi związanymi. Następnie w ciągu 24 godzin przekazuje faktorowi zaliczkę faktoringową, najczęściej w wysokości 89%-90% wartości faktury. Po opłaceniu faktury przez płatnika, faktor otrzymuje wynagrodzenie za czas zaangażowania środków. Reszta pieniędzy powinna być zwrócona podatnikowi.

Jak wskazuje nazwa usługi, płatnik faktoringowy wie, że dana faktura jest objęta ochroną ubezpieczeniową. Na podstawie otrzymanej przez niego kwoty faktur jest on zobowiązany do dokonania zapłaty za fakturę na konto firmy faktoringowej. Często przed podpisaniem umowy o przelew wierzytelności, płatnik jest proszony o wyrażenie zgody na tę umowę. Jeśli w umowie pomiędzy przedsiębiorcą faktoringowym a jego płatnikiem znajduje się klauzula opcji, to jest to wymóg dla cesji wierzytelności.

Istnieją rodzaje faktoringu jawnego

W przypadkach faktoringu jawnego firma faktorująca pieniądze ma do wyboru przejęcie lub nie ryzyka niewypłacalności płatnika. Możliwy jest faktoring pełny lub faktoring częściowy.

W przypadku faktoringu częściowego, jeśli firma faktoringowa posiada regres, ryzyko niewypłacalności płatnika faktoringu nadal spoczywa na firmie, która faktorowała. Jeśli płatnik nie zapłaci, firma faktoringowa musi zwrócić pieniądze, które faktorant wypłacił. Dlatego do tego rodzaju finansowania najbardziej nadają się firmy, które mają stałych i wiarygodnych klientów. Firma faktoringowa ponosi mniejsze ryzyko ze względu na to, że faktoring jawny jest najkorzystniejszym rodzajem faktoringu pod względem kosztów.

Faktoring pełny, zwany też bez regresu, to metoda, dzięki której całe ryzyko transakcji zostaje przeniesione na firmę faktoringową. Gdy płatnik nie dokona płatności z tytułu faktur zgłoszonych do faktoringu, firma faktoringowa nie ma możliwości odzyskania należności. Nie ma możliwości, aby osoba ta żądała od faktora zwrotu wypłaconej zaliczki.

Czy łatwo jest uzyskać taką pożyczkę?

Faktoring częściowy otwarty to usługa dostępna dla firm każdej wielkości. Jest on dostępny dla każdej firmy bez względu na to, jak długo działa ona na rynku i w branży. Pożyczka ta oferowana jest na najkorzystniejszych warunkach i przy uproszczonym procesie decyzyjnym. Nie wymaga ona nieruchomości jako zabezpieczenia do dokonania transakcji.

Warto też zauważyć, że gdy faktor zapewnia finansowanie, to tylko on powinien ufać, że płatnik zapłaci pieniądze, a nie faktor. Mogą z niego skorzystać także te przedsiębiorstwa, które mają trudności z uzyskaniem zewnętrznego finansowania, bo dopiero rozpoczynają działalność lub ich kondycja finansowa jest bardzo zła (mają długi wobec ZUS i usa). Gdy firmy te mają stabilnych i wiarygodnych płatników, prawdopodobnie będą mogły uzyskać finansowanie poprzez faktoring otwarty.

Są jeszcze inne mocne strony faktoringu otwartego

Jeśli chodzi o pozostałe zalety korzystania z faktoringu otwartego, to najważniejszą z nich jest zwiększony poziom bezpieczeństwa transakcji.  Dzięki faktoringowi należności klienta możesz zmniejszyć ryzyko, że nie zostanie on zapłacony lub spóźni się z zapłatą. Firma faktoringowa musi zweryfikować, czy płatność danego płatnika jest w porządku, aby została przyjęta do finansowania. Czasami też uzyskuje zgodę na pracę, a także uznaje obowiązek, który jest komuś winien. Z naszego doświadczenia wynika, że działa to motywująco na płatników.  Muszą dotrzymywać terminów płatności, nawet jeśli z opóźnieniem spłacili poprzednie zobowiązania, które nie były objęte finansowaniem.

Korzystny jest również faktoring otwarty, ponieważ odciąża przedsiębiorców od monitorowania płatności. To firma faktoringowa dba o to, aby płatnicy dokonywali swoich płatności w terminie i to ona w rzeczywistości zarządza należnościami, które pokrywa firma finansująca.

Dodatkowo, gdy mamy do czynienia z faktoringiem otwartym, należy również wspomnieć o zwiększonej przejrzystości transakcji biznesowych. Gdy korzystasz z tego typu serwisów, obie strony transakcji wiedzą, że mają prawa i obowiązki, a Ty komunikujesz się ze sobą otwarcie. Firmy zajmujące się faktoringiem otwartym są postrzegane jako partnerzy godni zaufania, dbający o finanse i mający przejrzyste relacje ze swoimi kontrahentami.

Dlatego polecam faktoring otwarty firmom, którym zależy nie tylko na szybkim pozyskaniu środków finansowych, ale także na utrzymaniu dobrych i przejrzystych relacji biznesowych ze swoimi kontrahentami oraz na zmobilizowaniu tych kontrahentów do uregulowania należnych im zobowiązań.

1 komentarz do “Faktoring jawny – zalety”

Dodaj komentarz